Titel: Uppgörelsen
Författare: Elle Kennedy
Språk: Svenska
Serie: Off Campus#3
Antal sidor: 397
Utgiven: Mars 2024
Finns hos: Bokus/Adlibris
Beskrivning från Goodreads:
Allie Hayes har gjort slut med sitt ex för sista gången. Hon gör allt för att gå vidare och undvika hans samtal, men är samtidigt livrädd att falla tillbaka in i hans armar. För att distrahera sig själv från frestelser tillbringar hon natten med Dean – skolans ökända mästare av engångsligg.
Dean Di Laurentis kan få vem som helst i säng. Han är dessutom gravt allergisk mot relationer och träffar aldrig en tjej fler än en gång. Men när han vaknar upp efter natten med Allie inser han att han äntligen träffat någon han vill fortsätta träffa. Nu måste han bevisa för Allie att han är värd hennes tid.
Kommentarer:
Uppgörelsen är den tredje delen i Off Campus-serien och den här serien har ju blivit en favorit hos mig. Alla böcker har varit väldigt fängslande från start och blivit riktigt bladvändare, och det gäller även Uppgörelsen. Karaktärerna i den här serien har verkligen starka personligheter och det har varit roligt att få följa olika karaktärer genom alla böcker. Just i den här boken får vi läsa mer om Dean och jag ska vara ärlig och säga att jag han inte är någon favoritkaraktär, men han utvecklas absolut under bokens gång så mot slutet kände jag lite annorlunda. Jag gillade att läsa om Allie, och jag gillade Dean och Allie tillsammans. Det är lite mer heta scener i den här boken än vad det varit i det första två och det blev lite för mycket för min smak, men smaken är ju olika. Jag gillar även att böckerna har lite djup och tar upp mer allvarliga ämnen också. Jag uppskattar verkligen den blandningen och att boken inte bara bjuder på underhållning och romantik.
Uppgörelsen bjöd på en fängslande läsupplevelse och jag är så glad att jag har den fjärde boken här hemma för den tänker jag plocka upp väldigt snart!
Betyg 8/10
Tack Bookmark Förlag för recensionsexemplaret!
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar